Jak dobrać obuwie piłkarskie?

Piłka nożna jak każda dyscyplina wymaga odpowiedniego sprzętu sportowego. Niezbędnym atrybutem piłkarza są korki. Udając się na zakupy należy wiedzieć jakie buty wybrać, abyśmy mogli cieszyć się grą.

Zakup odpowiedniego obuwia piłkarskiego jest sprawą fundamentalną. Przy wyborze nie możemy kierować się jedynie ich wyglądem lub która gwiazda futbolu w nich gra, bo to z nas nie uczyni lepszych graczy. Korki mają nam przede wszystkim zapewnić komfort poruszania się, wykonywania ćwiczen z pilką i uchronic przed urazami. Jeśli wybierzemy taki model butów, to na pewno odczujemy większą przyjemność z gry.

Buty do piłki nożnej powinny być przede wszystkim wygodne, a zarazem dobrze dopasowane do stóp. W przypadku młodych zawodników należy unikać kupowania za dużych korków tylko dlatego, że stopa ciągle rośnie. Luźny but spowoduje, że stopa będzie się ślizgała i obcierała. Może to doprowadzić do kontuzji stawów skokowych, nieprzyjemnych pęcherzów lub negatywnie wpłynie na jakość gry.

Przymierzając wybrany model korków należy zastosować się do kilku prostych reguł:
- spróbuj dotknąć dużym palcem stopy wewnętrznej strony czubka buta,
- postaraj się włożyć kciuk między piętę i koniec buta.
Jeśli udało się to znaczy, że wybraliśmy odpowiedni rozmiar buta. Niewielki "luz" w kupowanym obuwiu związany jest z używaniem przez piłkarzy grubych skarpet piłkarskich (getry) i ochraniaczy na golenie.

Wybór materiału, z którego są wykonane korki jest sprawą drugorzędną, lecz również istotną. Buty wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie, ale mają ograniczona możliwość dopasowania do stopy. Często wykorzystywane są w nich różnego rodzaju nowoczesne technologie, które mają poprawić zawodnikowi komfort gry. Klasyczne korki skórzane są cięższe. Może nie są tak efektowne jak modele wykonane z tworzyw sztucznych, ale są wytrzymalsze i lepiej dopasowuja się do stopy. Obuwie skórzane możemy kupić w rozmiarze mniejszym od tych, w których chodzimy na codzień. Pozwoli to na idealne uformowanie korków na stopie.